Egypt - kněží a mumie

30. října 2009 v 19:59 | Jasmina Holmsová |  Egypt
Egypťané uctívali mnoho bohů, a věřili v posmrtný život. Věřili, že po smrti odejdou do jiného světa - jiného života. Ale ke svému šťaatnému životu potřebovali své pozemské tělo, a tudíž si na něj dávali veliký pozor. Aby mrtvá těla, zůstala nezničena, byla ošetřována zvláštním způsobem - balzamování. Balzamování těla, mnohdy trvalo až 70 dní.

Původně, byl pro posmrtný život předurčen pouze faraon, později převládlo přesvědčení, že do záhrobí poputují všichni bez rozdílu. Mám takový pocit, že odcházeli i do jiného těla. Ale aby mohli podstoupit zkoušku, muselo být zachováno, jak už jsem řekla, jejich pozemské tělo. Zkouška, znamenala odchod do Osirisova králoství, zkouška znamenala vážení srdce zemřelého.

Rozklad tělesných tkání, by znamenal i smrt duše. Při mumifikaci, se pomocí balzamování odstranili z těla všechny orgány (játra, plíce, žaludek, střeva), poté byli vyplněny tělní dutiny solí, která tělo "konzervovala". Po několika týdnech, bylo tělo zabaleno do pruhů látky, a uzavřeno so sarkofágu.

Kněží, měli velkou moc, a lidé je žádali o souhlas, či požehnání při každé důležité činnosti.

Otázky a odpovědi:


Proč byli hrobky vykrádány?
Lupiči vykrádali, hrobky kvůli pokladům, které Egypťané přikládali k zemřelému do sarkofágu, aby se měl lépe v posmrtném životě, samozřejmě, toho měli mnohem více bohatí Egypťané.

Tedy vše, co by mohli potřebovat - jídlo, oděv, šperky, dokonce i sošky služebníků. Jak už jsem říkala, sošky služebníků, si mohli dovolit jen Egypťané tzv. na vysoké noze, tudíž jen smetánka. Kolik, se toho přikládalo k chudým Egypťanům, není známo, je ale jasné, že toho bylo mnohem méně, možná také nic.

Mezi obvazy mumie, se dost často vkládali amulety, které zemřelého ochraňovali před zlými pokušeními.

Co je to mumie?
Mumie, je nakonzervované tělo. Lidem, kteří mumifikovali ("zabalovali") mrtvé, se říkalo balzamovači. Po vysušení a potření oleji, bylo tělo, zabaleno do obvazů, které byli dlouhé až pět metrů. Na práci balzamovačů dohlížel, kněz.Kdo byl mumifikován?
Dát zemřelého mumifikovat, byla velmi nákladná věc, a proto také mohli být mumifikováni jen, příslušníci královské rodiny, vysocí úředníci a kněží.

Chudí lidé, byli pohřbeni v rákosových rakvích nebo jámách v písku.

Někdy, byla mumifikována i těla, zvířat, která představovala bohy a bohyně např. psi, krokodýli, paviáni, však nejčastěji kočky. Kočky byli posvátné, a přestavovali bohyni Bastet.


Co bylo namalováno na rakvi?
Tělo, se ukládalo, do "hnízda" tvořeného dvěma nebo třemi rakvemi, které byli vždy pomalovány hieroglyfy (písmenkové obrázky), obrazy bohů, výjevy ze života zemřelého a kouzelné formule, k zapuzení zlých duchů.


Jak se tělo konzervovalo?
Měkké orgány byli s těla vyjmuty, osušeny a vloženy do nádob( kanopy). Vyprázdněný prostor, byl naplněn hadry, nebo pilinami, a tělo se zašilo. Pak bylo zasypáno druhem soli, natron (uhličitan sodný), která tělo vysušila.

Jak se zemřelým vyjímal mozek?
Balzamovač, vytáhl mozek nosními dírkami, pomocí zahnutého nože, ("háčku"), Egypťané mozek nepovažovali za důležitý a proto jej zahazovali.

Který královský hrob zůstal zachovaný?
Většina hrobek faraonů, byla vyloupena.

Ovšem v roce 1922 archeologové objevili hrobku mladého Tutanchamóna, který zemřel mladý, v pouhých 18 let. Jeho hrob zůstal nepoškozený, plný neocenitelných pokladů, včetně jeho mumie a slavné, zlaté, obličejové masky.

Co byla posmrtná maska?
Posmrtná maska představovala portrét zemřelého. Byla pokládána na obličej mumie, aby duše poznala své tělo. Posmrtné masky, bývaly z malovaného dřeva, ale většina faraónu měla posmrtné masky s tepaného zlata.

Kdo nosil hlavu šakala?
Kněz nad nebožtíkem odříkával poslední modlitbu, zpravidla nosil masku, která znázorňovala šakalího boha mrtvých Anubis. V hrobce kněz vykonával obřad "otvírání úst", který měl mrtvému zajistit možnost jíst, pohybovat se a dýchat. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama