Starý Egypt

30. října 2009 v 19:55 | Jasmina Holmsová |  Egypt
Před více než 5000 lety v údolí Nilu, v severní Africe, vznikla dvě Egyptská králoství: Horní a Dolní Egypt.

- 31 00 př. Kr. Egypt sjednotil král Menes.
- Země se tudíž stala mocnou, až do roku 30 př. Kr. kdy Egypt podlehl Římanům.

Otázky a odpovědi

Hráli Egypťané hry?
Ano, bohatí Egypťané trávili svůj volný čas posloucháním hudby nebo hraním deskových her. Děti - Mají hračky: míče, káči, panenky a modely zvířat.

Nosily paruky?
Ano, Egypťané, staří, považovali vlasy, za nečisté, proto si hlavy holili a nosili paruky, které byli nádherné, a bohatě zdobené.

Znali, a používali líčidla?
Znali a používali, míchali na prášek rozemleté minerály, např. olovo, měď, a oxid železa s vodou nebo olejem, a vyráběli z nich jasně barevné rtěnky, oční stíny a růž na tvář.

Kdo jim psal dopisy?
Jako ve většině starých národů, i v Egyptě, který byl poměrně napřed, před ostatními civilizacemi, ani většina Egypťanů neuměla číst a psát. Dopisy jim psali muži, kterýse jmenovali písaři, písař používal pro psaní královských a náboženských listin hieroglyfy(obrázkové písmo), o něm si popovídáme také jindy:), a pro obchodní účely používali zjednodušené symboly. Psali rákosovými pery, na druh papíru, který se jmenoval papyrus. O něm, bude řeč, také v jiném článku;).

Jak vyráběli chleba?
Chléb - hlavní potrava chudých Egypťanů.
Mouka se mlela, z pšenice a ječmene, který se míchal s vodou, aby vzniklo chlebové těsto. Přidával se do něj česnek, nebo med, a pekl se v hliněných nádobách.

Jak moc byli faraoni bohatí?
Faraoni byli Egyptští panovníci, kteří byli uctíváni, jako bohové. Vlastnili celou zemi, včetně všech a všeho. Tudíž byli nesmírně bohatí a mocní. Královská rodina, žila v přepychu, a sloužily jí stovky služebníků.

Používali, jako platidlo obilí?
Obilí, bylo ve starém Egyptě nejvýznamější plodinou, lidé je používali, jak k placení daní, tak k vyměňování zboží. Proto Egypťané sestrojili přesnou váhu, na které vážili obilí a jiné cenné zboží.

Proč byl Nil důležitý?
Egyptská říše, se rozkládala hlavně okolo Nilu, protože zde byla kvalitní zemědělská půda. V Egyptě málo prší, ale Nil se každý rok v červnu rozvodní, s zaplaví půdu vodou, která má v sobě spoustu úrodného černého bahna. Tohle bahno, bylo pro pěstování plodin vynikající. A to věděli, i staří Egypťané:). Naučili se v kanálech uchovávat, dostatek vody, pro zavlažování rostlin během období sucha. Díky tomuto chytrému nápadu, vypěstovali dost plodin, aby nasytili vlastní lid a k tomu prodali část obchodníkům. Skoro, všechno bohatství Egypta pocházelo ze zemědělství.

Kus textu, odebrán, z knihy, 1000 otázek a odpovědí. Autor: Robin Kerrod, Wendy Macgwick, Sarah Reed, Fergus Collins, Philip Brooks.
První české vydání roku 2002
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Janja Janja | Web | 1. listopadu 2009 v 8:57 | Reagovat

Tedy mít stovky služebníků kteří by udělali vo jim řeknu ... to by byl ráj

2 Jasmínka Jasmínka | 1. listopadu 2009 v 22:14 | Reagovat

Tak, to nejsi sama ;-), to by se mi líbilo taky:), ale občas poslouží i mladší sourozenci;), ale pozor musíš je podplatit, a úplatek nějak schovat před zraky rodičů, a taky, slibem mlčenlivosti od mladšího sourozenečka ;-)...což mnohdy bývá dost těžké:). Ale když si budete spolu pěkně hrát, třeba toho mladšího napadne i samo:), ono to jde i se starším :-D .

3 Janja Janja | Web | 2. listopadu 2009 v 8:04 | Reagovat

No jenže já mám pouze o tři roky mladího bratra (mě je 18) a to jentak podplatit nejde.

4 Jasmínka Jasmínka | 2. listopadu 2009 v 14:58 | Reagovat

Aha, to je škoda, ale také jde něco za něco. Zkus si s bráchou promluvit, a uvidíš, třeba bude svolný ;-). Např. Já za tebe umyji nádobí a ty uděláš to a to. Třeba to bude fungovat, a když ne, chtělo byto uvažovat o pořízení, či vyrobení robota(pozor, vyrobený robot - co nejdříve patentát  ;-)  :-D . Přeji ti hodně úspěchů:). Jasmina

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama