Život a úřad písaře.

30. října 2009 v 20:01 | Jasmina Holmsová |  Egypt
Jak už jsme, si jednou povídali byli písaři lidé vzdělaní, kteří narozdíl od chudých apod. lidí v Egyptě uměli číst, psát a počítat.

Připravovali se, pro svou práci mnoho let. Pro faraona byli nepostradatelní, pomáhali mu spravovat zemi. Lidé si jich vážili a záviděli jim, protože úřad, a postavení písaře, se považovalo za jedno z nejušlechtilejších.

Otázky a odpovědi:

Co psali?
Písaři studovali náboženské texty, zaznamenávali modlitby kněží, nebo rozhodnutí faraona, a nechávali je rozhlašovat mezi lidmi. Tak Egypťané měli představu o tom, že jsou vysoké daně, jak moc jsou vysoké, kde se pracuje na zavlažovacích kanálech apod. Prostě takové Egyptské noviny.

Co počítali?
Písaři vedli účetnictví, zapisovali počet dobytka a obilí apod, které lidé odevzdávali, místo daní. Dále množství drahých kovů, kůže a dřeva, které zpracovávali řemeslníci pro faraona. Na staveništích sčítali kamenné bloky, na březích Nilu, evidovali množství zásob a výšku hladiny vody, kvůli ročním záplavám.

Měnily se Hieroglyfy?
Hieroglyfy (Egyptské písmo), bylo velmi pracné a namáhavé. Při zapisování údajů, musel písař psát rychle. Proto Egypťané kolem roku 3000 př.n.l. vymysleli jednoduší, rychlejší a efektivnější písmo hieratické. Byly to zjednodušené hieroglyfy. V VII. století př. n. l. se z hieratického písma vyvinulo ještě jednodušší: písmo démotické. Hieroglyfy byly vyhrazeny pouze pro psaní náboženských textů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama