Co to vlastně je ekologie?

1. března 2010 v 22:59 | Jasmina Holmsová
Tenhle článek mi dal pěkně zabrat. Když tam přemýšlím, spíše se mluví o tématu ekologie obecně, kdežto rozebrat toto téma do hloubky a vysvětlit, cože to vlastně je udělá málokdo. Rozhodla jsem se to napravit. Když si vzpomenu na nedávný trapas, jedné nejmenované političky, říkám si "je tohle možné?" Zařazuje se "pálení cviček" jako nevhodná ekologie? A proč to tolik v nejmenované šou chtěl pan moderátor vysvětlit. Asi proto aby správně věděl, jak na to. To byla jedna z mála situací vysvětlení ekologie. Ale nechci paní političku ještě více ztrapňovat, a proto vám budu vyprávět svůj vlastní příběh.

Stalo se to, už je tomu asi dva roky, o jarních prázdninách. Rozhodli jsme se, že pojedeme do Německa do lázní. Všechno probíhalo krásně, avšak zlom nastal při mém dlouhém pozorování popelnic. V hotelu, kde jsme se ubytovali, stálo vedle sebe, asi šest či více popelnic. Popisky napsané německy. Ne, že bych německy něco "nekvákla", ale tohle na mě bylo moc. Teď se tomu směju, a musím připustit, že jsem musela vypadat poněkud komicky, ale v ten moment mi to komické nepřišlo,nu ale pokračujme. Nejdříve mě napadlo každou popelnici otevřit a podívat se co je uvnitř, abych nic nepopletla, v Německu si velice zakládají na ekologii, když jsem ale otevřela asi čtvrtou popelnici a zjistila, že mě s otevřenými ústy pozoruje párek důchodců, v obličeji rudá,jako rajče jsem popelnici zavřela. Věděla jsem že jedno je papír, druhé směsný odpad, pak kartony, a sklo. Už si přesně nepamatuji jak přesně bylo vše rozděleno. Ale to jen tak okrajově, aby jste nademnou přivřeli očko nebo raději obě, kdyby bylo něco nepřesné. Dopředu se omlouvám má pamět je krátká :D. Ale už vás nebudu déle napínat a budu pokračovat. Začala jsem tedy hledat slovník, pak mne ale napadlo, že mi bude asi na dvě věci. Došla jsem si tedy pro přítele a pro plastové lahve od minerálek. Chtěla jsem už jen ze zvědavosti, abych nevypadala, jako úplný blázen stojící u popelnic, zjistit k čemu slouží takové řekněme "šlapátko" právě u zmíněných lahví. Chvilku jsem pozorovala obrázky, pak přesně podle obrázkového návodu jsem začala zkoumat výše zmíněný přístroj. Nepovedlo se. Přítel se mohl smíchy potrhat. Řekl ,že mi to raději ukáže. A jemu to opravdu šlo okamžitě. Ale příhoda pokračuje. Přítel i já jsme měli šílenou rýmu, kterou jsme chytili v oněch lázních. Vyšli jsme si večer na pizzu, a když jsme s restaurace odcházeli přítel se galantně nabídl, že mé i své kapesníčky vyhodí. Bylo už šero, a on v dobré náladě úplně zapoměl, že i koše jsou rozdělené. Já měla své kapesníčky pro jistotu v igelitce, ale on je vyndaval po kapsách a házel jeden tam druhý onam. V tu chvíli projeo okolo auto, a šero kolem prozzářilo světlo. Krve by se v příteli v tu chvíli nedořezal. Všiml si obrázků, a v hlavě mu přecvakávalo "kamže všechny ty kapesníky vyhodil?" Vhodil poslední kapesník do správného koše a vzal nohy na ramena. Pro změnu jsem se smála já. A byli jsme si fifty, fifty. :). Ke konci této krátké dovolené jsem se raději už o žádných kapesnících nezmiňovala, a tiše si smrkala v koutku, abych neranila mužovo ego. Ale s úsměvem dodnes na tuto historku vzpomínám, a přítel si od té doby dává pozor na pusu, aby neřekl něco co by se mu mohlo vymstít. ;).

Tak to byl kus ode mne. Jinak vás nechci nijak trápit, ani zatěžovat věcmi kam, co patří a jak co roztřídit. Nejsme ve škole :). Ale pár bodů jen tam shrnu.
Tedy:
  • Dávejte si pozor, co píší na oněch velkých popelnicích.
  • A když nevíte co kam patří, raději se někoho zeptejte:).
A jako bonus k tomuto tématu přijdeš na to, co k čemu patří?

1.
Zobrazit obrázek v plné velikosti


Kontejner na sklo


2.
kontejner na plasty

3.
značka životního (ekologického) prostředí.


Ekologie je, ale mnohem širší pojem jedná se zde i o kypření půdy, hnojivu a podobně.
Např. tzv. "bio potraviny". Znamenají, že je vše vyráběno bez chemikálií, a neurychlovánu. Vše se nechá na přírodě.
Ale musím se přiznat, že leckdy je to i pravda. Taková slepička, která se prohání babičce po dvorku, a není stresována, kdybych to měla říct hodně drsně "vejce sem, vejce tam". Když tímto není slepice stresována, a je v pohodlí a nemusí se bát o holý život, nějaké to vajíčko nám určitě ráda přenechá. A ty jsou potom žlutější někdy i větší:).

Jak už jsem řekla ekologie je hodně široký pojem, a ekologové se mají čím zabývat. V odborném článku jsem našla "cituji Ekologie se užívá v několika významech." Prý v biologickém, geologickém a v mnoha dalších. Ale o tom až zase někdy jindy. Těším se na vše reakce:). Dobrou noc přeje vaše Jasmína:).

Odborný článek přečten a kus zveřejněn ze stránky http://cs.wikipedia.org/wiki/Ekologie
Obrázky použity z www.google.cz 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ratuska Ratuska | Web | 1. března 2010 v 23:12 | Reagovat

Ježiš, a do tý popelnice s důchodcema se dává stáří? :-D :-D :-D

2 Jasmína :) Jasmína :) | Web | 2. března 2010 v 22:05 | Reagovat

No vidíš na to jsem se zapomněla zeptat :-D . Měla jsem si ten slovník přeci jenom najít :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama